Europa-Parlamentsvalg søndag 25. maj 2014
Resultater - Valgaften - Hele landet
Foreløbigt resultat

Stemmeberettigede: 4.141.337
Deltagelse: 56,22 %

Stemmer
PartiAntalPct.Mandater
A. Socialdemokratiet434.89419,1%3
B. Radikale Venstre148.0066,5%1
C. Det Konservative Folkeparti208.0679,2%1
F. SF - Socialistisk Folkeparti248.24410,9%1
I. Liberal Alliance65.7762,9%-
N. Folkebevægelsen mod EU183.4938,1%1
O. Dansk Folkeparti605.76626,7%4
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti378.77216,7%2
I alt gyldige stemmer2.273.018
Blanke stemmer48.707
Andre ugyldige stemmer6.594
I alt ugyldige stemmer55.301
I alt afgivne stemmer2.328.319


Europa-Parlamentsvalg søndag  25. maj 2014


Sidst opdateret: 26. maj 2014 kl. 10:52

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17