Folketingsvalg torsdag 15. september 2011
Resultater - Nordjyllands Storkreds
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 437.180
Deltagelse: 86,58 %

Stemmer
PartiAntalPct.Man-
dater
Kreds-
man-
dater
Tillægs-
man-
dater
A. Socialdemokratiet113.73930,3%651
B. Radikale Venstre25.7166,9%11-
C. Det Konservative Folkeparti20.1715,4%11-
F. SF - Socialistisk Folkeparti32.6908,7%211
I. Liberal Alliance15.2024,0%1-1
K. Kristendemokraterne3.1270,8%---
O. Dansk Folkeparti45.27712,1%22-
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti102.68627,4%55-
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne16.6394,4%1-1
Uden for partierne1320,0%---
I alt gyldige stemmer375.379
Blanke stemmer2.197
Andre ugyldige stemmer938
I alt ugyldige stemmer3.135
I alt afgivne stemmer378.514


Folketingsvalg torsdag 15. september 2011

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Birgit Elgaard2.6331.7644.397
Ane Halsboe-Larsen5.1713.0758.246
Orla Hav18.12111.16529.286
Per Husted3.9112.3506.261
Simon Kollerup9.8593.28613.145
Bjarne Laustsen18.73310.14028.873
Flemming Møller Mortensen6.8473.77710.624
Rasmus Prehn5.8843.8069.690
Helmuth Zickert1.8761.3413.217
Radikale Venstre
Daniel Nyboe Andersen1.1472.1083.255
Thomas Baun6571.0461.703
Ninni Lodahl Gjessing1.0831.7032.786
Nicolaj Holm354636990
Anders Høyer7451.3162.061
Marianne Jelved4.5867.89312.479
Kjeld Lundager Jørgensen249440689
Karina Kroustrup321600921
Leon Sebbelin318514832
Konservative Folkeparti
Lene Espersen10.5614.03014.591
Dorte Jepsen19481275
Kristian Klarskov14460204
Thomas Krarup1.1725701.742
Tage Leegaard8982921.190
Daniel Rugholm1.3224511.773
Jesper Togsverd6833101
Anette Valentin20194295
SF - Socialistisk Folkeparti
Pernille Vigsø Bagge9.5979.94619.543
Grete Bonde7278601.587
Karl H. Bornhøft1.1141.3712.485
Torben Duelund255305560
Thorkil Olesen324464788
Lisbeth Bech Poulsen1.3341.7793.113
Helena Mosskov Starcke375450825
Karen Touborg8691.0731.942
Teis Volstrup8889591.847
Liberal Alliance
Thyra Frank3.6385.3669.004
Johnny Hurup273464737
Christian Jensen301434735
Uffe Korsgaard317370687
Peter Laigaard4826711.153
Bo Ritterbusch4406331.073
Jens Møller Thygesen75102177
Kim Ursin76124200
Jesper Veiby138252390
Henrik Viholm3596871.046
Kristendemokraterne
Lene Meng Andersen7487161
Mark Hill5961120
Jens Ove Kjeldsen450449899
Brian Krog151429
Ruth Tidemand Nielsen103116219
Patrik Näsfors448
Inger Ottesen250247497
Inge Marie Sonne363470
Karsten Weinkouff5463117
Peter Øhrstrøm389422811
Krista Ølgaard92104196
Dansk Folkeparti
Bent Bøgsted5.0539.22014.273
Erling Grønbæk5991.3411.940
Morten Marinus Jørgensen2.3654.4336.798
Rikke Karlsson2.2164.4576.673
Anita Knakkergaard1.6053.2144.819
Morten A. Petersen7081.3822.090
Ib Poulsen3.4102.9646.374
Charlotte Sigurdsson5021.0421.544
Palle Vejen278488766
Venstre
Kristian Andersen1.7732.0703.843
Per Bisgaard4.2563.0907.346
Anders Broholm5.8704.28410.154
Peder Christensen9689361.904
Preben Bang Henriksen5.6417.04012.681
Birgitte Josefsen5.9135.66911.582
Karsten Lauritzen14.34611.69926.045
Tina Nedergaard7.9927.27215.264
Torsten Schack Pedersen10.0653.80213.867
Enhedslisten
Stine Maiken Brix2.6672.2064.873
Peder Hvelplund4721.1491.621
Susanne Flydtkjær4261.6852.111
Amina Olander Lap1981.7641.962
Kasper Bech Jensen1691.0121.181
Stine Søby Kristensen4458971.342
Jens Otto Madsen3641.0771.441
Allan Kjær Nielsen1251.1481.273
Rasmus Falck Østergaard161674835
Hans Jørgen Schultz1320132


Sidst opdateret: 20. januar 2015 kl. 9:42

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17