Folketingsvalg torsdag 15. september 2011
Resultater - Sydjyllands Storkreds
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 523.500
Deltagelse: 87,07 %

Stemmer
PartiAntalPct.Man-
dater
Kreds-
man-
dater
Tillægs-
man-
dater
A. Socialdemokratiet108.93724,1%55-
B. Radikale Venstre29.7426,6%211
C. Det Konservative Folkeparti17.9054,0%1-1
F. SF - Socialistisk Folkeparti34.7177,7%211
I. Liberal Alliance21.9124,9%11-
K. Kristendemokraterne4.7141,0%---
O. Dansk Folkeparti66.66614,8%431
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti149.14833,1%77-
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne17.2663,8%1-1
Uden for partierne1540,0%---
I alt gyldige stemmer451.161
Blanke stemmer3.139
Andre ugyldige stemmer1.514
I alt ugyldige stemmer4.653
I alt afgivne stemmer455.814


Folketingsvalg torsdag 15. september 2011

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Niels Ole Beck1.8652.1564.021
Jacob Bjerregaard7.8935.02312.916
Anne-Kathrine Brorsen2.5552.5885.143
Bjarne Corydon8.2997.68115.980
Benny Engelbrecht8.4095.72814.137
Palle Graversgaard2.7972.0414.838
Ove Jensen299321620
Karen J. Klint5.0845.26710.351
Christina Dam Kristensen3.8513.5917.442
Christian Rabjerg Madsen3.7224.3458.067
Kim Qvist4.0403.5347.574
Troels Ravn6.0773.0319.108
Anne Sina4.8463.8948.740
Radikale Venstre
Christopher Røhl Andersen3827841.166
Torben Elsig-Pedersen1.2602.9924.252
Hanna Fogtmann Iversen4289821.410
Marlene B. Lorentzen2.0684.1226.190
Lotte Rod3.7767.42011.196
Hans Vestager7931.8332.626
Mikkel Wold4351.1491.584
Morten Wosylus3599591.318
Konservative Folkeparti
Tom Arnt268192460
Carina Christensen2.7471.9254.672
Jan Køpke Christensen535330865
Michael Nørtoft Frydensbjerg201149350
Morten Grøn303203506
Martin Holm Kodahl472774
Bo Kragelund12983212
Mike Legarth3.2341.9115.145
Tommy Rachlitz Nielsen357224581
Charlotte Sahl-Madsen3.1241.5534.677
Rasmus Sømod6946115
Jesper Termansen483179
Stefan Tiedemann9277169
SF - Socialistisk Folkeparti
Karina Lorentzen Dehnhardt4.8773.0357.912
Jesper Petersen4.3401.7316.071
Ida Damborg1.9822.5654.547
Gunver Majgaard6561.6302.286
Hans Winther2431.3111.554
Einar Olsen2821.4591.741
Henrik Møller3501.2661.616
Anders Myrhøj Jensen3671.5981.965
Ejnar Søndergaard2791.6061.885
Finn T. Hansen2811.9492.230
Søren E. Skov5298471.376
Carsten Sohl2881.2461.534
Liberal Alliance
Mette Bock6.8279.92416.751
Søren Søltoft Holmboe7351.1281.863
Emil Lykke Jensen4917601.251
Anders Kirkeby4105941.004
Helga Charlotte Lund170271441
Anker Steen Sørensen249353602
Kristendemokraterne
William Bak11993212
Ruth Fibiger-Olesen537404941
Inger Gimm132117249
Knud Erik Hansen285185470
Karl Haahr278193471
Hans Stengaard Jessen504393
Niels Møller Jessen160114274
Niels Kousgaard223113336
Kristian Søndergaard Larsen5351104
Merete Mogensen96102198
Mogens Stig Nielsen181112293
Henri Nissen581408989
Henrik Engelbrekt Refshauge493584
Dansk Folkeparti
Karina Adsbøl1.7481.2452.993
Anita Christensen1.1718842.055
Kristian Thulesen Dahl27.39317.70345.096
Jørn Dohrmann3.5882.7996.387
Susanne Eilersen8386311.469
Aia Fog6434871.130
Marie Krarup1.6591.2412.900
Folmer Kristensen272134406
Thies Mathiasen5674411.008
Knud N. Mathiesen404333737
Ole Monrad Møller234151385
Per Nørhave6495241.173
Jan Schrøder513414927
Venstre
Bente Bendix4.0722.4336.505
Jens Ejner Christensen4.6414.9769.617
Peter Christensen12.9906.57319.563
Eva Kjer Hansen10.8729.47420.346
Jan Lundsgaard4955331.028
Anni Matthiesen7.0173.52010.537
Ellen Trane Nørby18.0599.73427.793
Erik Nørreby2.0358312.866
Hanne Riisager6928221.514
Hans Chr. Schmidt12.1925.27817.470
Hans Chr. Thoning8.9273.31312.240
Ulla Tørnæs9.1255.99815.123
Niels Martin Vind2.0162.5304.546
Enhedslisten
Henning Hyllested2.2671.2203.487
Sarah Nørris8107821.592
Mikkel Andersen3668771.243
Baltser Andersen1558541.009
Christina Nissen5561.0641.620
Svend Brandt3189101.228
Leif Hartmann1898401.029
John Littau146762908
Ulf V. Olsen1942.2112.405
Jan Sørensen94509603
Marianne Thorius Ruskjær287564851
Anders K. Brandt2211.0701.291
Niels-Aage Bjerre71071
Jørn Bjorholm83083


Sidst opdateret: 20. januar 2015 kl. 9:42

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17