Folketingsvalg torsdag 15. september 2011
Resultater - 5. Egedal
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 56.043
Deltagelse: 92,06 %

Stemmer
PartiAntalPct.
A. Socialdemokratiet10.08219,7%
B. Radikale Venstre6.70113,1%
C. Det Konservative Folkeparti3.4786,8%
F. SF - Socialistisk Folkeparti3.6237,1%
I. Liberal Alliance3.7257,3%
K. Kristendemokraterne1270,2%
O. Dansk Folkeparti5.14310,1%
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti15.61830,5%
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne2.6495,2%
Uden for partierne140,0%
I alt gyldige stemmer51.160
Blanke stemmer264
Andre ugyldige stemmer169
I alt ugyldige stemmer433
I alt afgivne stemmer51.593


Folketingsvalg torsdag 15. september 2011

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Nick Hækkerup3.1383.1296.267
Christine Antorini1.5121.5083.020
Thomas Horn474794
Klaus Hækkerup138137275
Marianne Stendell108108216
Kristine Thrane105105210
Radikale Venstre
Christian Friis Bach7692311.000
Helge Vagn Jacobsen391251
Helle Løvgreen Mølvig8927116
Margrethe Vestager4.2561.2785.534
Konservative Folkeparti
Lars N. Carstensen207158365
Mette Abildgaard246187433
Casper Strunge Andersen493786
Lars Barfoed1.3991.0652.464
Rasmus Mahler7512
Isabella Meyer6751118
SF - Socialistisk Folkeparti
Nanna Westerby7911.5832.374
Hanne Berg67134201
Michael Buk204060
Pia Olsen Dyhr260521781
Andreas Holck Høeg-Petersen112233
Peter Westermann58116174
Liberal Alliance
Anders Samuelsen2.1161.3403.456
Jørgen Christensen13821
Lars Engelberth221436
L. Michael Herløv211334
Niels Westy Munch-Holbek281846
Jens E. Pedersen7411
Rikke Weissfeld7447121
Kristendemokraterne
Claus Dyhrberg122537
Aron Henning123
Birger Reuss Schmidt81725
Gert Svendsen51116
Ingrid Feldbæk Wredstrøm153146
Dansk Folkeparti
Pia Adelsteen6712.3883.059
Chris Bjerknæs44157201
Visti Christensen34121155
Walter Christophersen42150192
Marlene Harpsøe158562720
Finn Rudaizky179637816
Venstre
Sophie Løhde2.6691.0343.703
Hans Andersen542175
Anne Ehrenreich331346
Claus Hjort Frederiksen405157562
Klaus Markussen12416
Lars Løkke Rasmussen8.0853.13111.216
Enhedslisten
Øjvind Vilsholm3471.9872.334
Jørgen Arbo-Bæhr52052
Maria Reumert Gjerding1700170
Margit Kjeldgaard38038
Ole Krarup44044
Pelle Andersen-Harild11011
Bjarne Holm14014


Sidst opdateret: 20. januar 2015 kl. 9:42

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17