Udenrigshandel med fly og helikoptere i udenlandske registre
Her kan I indberette oplysninger til statistikken
Indberet via virk.dk Virksomheder bruger typisk ca. ?? minutter |
Hvad bliver jeres indberetning brugt til?
Som en del af opgørelsen af Danmarks samhandel med udlandet indsamler Danmarks Statistik oplysninger om udenrigshandel med fly og helikoptere.
En del af de fly og helikoptere ligger udenfor danske registre. Derfor supplerer Danmarks Statistik data med oplysninger om transaktioner med fly og helikoptere udenfor danske registre direkte fra en række specifikt udvalgte virksomheder.
Mere om indberetningen:
Periode | Frist |
1. kvartal 2022 | 19. april 2022 |
2. kvartal 2022 | 18. juli 2022 |
3. kvartal 2022 | 17. oktober 2022 |
4. kvartal 2022 | 16. januar 2023 |
Her kan I hente en oversigt over alle spørgsmål i undersøgelsen som kladde eller som forberedelse til jeres indberetning.
OBS: Kladden kan indeholde spørgsmål, der ikke vises til alle virksomheder i den digitale indberetningsløsning.
Se alle spørgsmål: Udenrigshandel med fly og helikoptere i udenlandske registre.
Bemærk: Virksomheden skal anvende det fremsendte regneark til upload. Har du ikke fået et regneark tilsendt, bedes du kontakte statistikkontoret.
For fly og helikoptere i udenlandske registre, har virksomhederne mulighed for at foretage en nulindberetning, da dette ofte vil være tilfældet.
Indberet digitalt via pc, tablet eller smartphone – med eller uden MitID/NemID medarbejdersignatur. Ejere af enkeltmandsvirksomheder kan også indberette med deres private MitID/NemID til erhverv.
Vælg START INDBERETNING ovenfor, og indberet med MitID/NemID medarbejdersignatur.
- Når I er logget ind, kan I indberette til flere statistikker og for flere perioder.
- Hvis indberetningen afbrydes, kan I gemme en kladde.
- I kan genåbne og rette indsendte indberetninger med MitID/NemID medarbejdersignatur.
Indberetningen er lovpligtig
EU-lovgivning forpligter Danmark til at producere en række statistikker om erhvervslivet.
Lov om Danmarks Statistik §§ 8-12a forpligter virksomheder til at indberette oplysninger til statistik.
SLET OVENSTÅENDE VED FRIVILLIGE TÆLLINGER
Antal virksomheder med indberetningspligt til denne statistik
Hvert år er ca. 3 selskaber pligtige til kvartalsvis indberetning.
Hvordan udvælges virksomheder?
Virksomhederne udvælges på baggrund af deres transaktionsmønster.
Typisk tidsforbrug pr. indberetning er ?? minutter.
Virksomheder kan frivilligt oplyse deres tidsforbrug i indberetningsløsningen. Virksomheder bruger typisk ca. ?? minutter på denne indberetning – inklusiv adgang, fremskaffelse af oplysninger, indtastning og eventuel support.
Vores supportteam kan svare jer via e-mail eller ringe jer op.
I kan anmode om længere frist via vores supportformular.
Seneste "Nyt" fra statistikken
Søtransport trak eksporten ned i december
8. februar 2023
I december faldt den samlede eksport af varer og tjenester med 3,0 pct. til 155 mia. kr. Den samlede import faldt med 13,5 pct. til 131 mia. kr., hvilket især skyldes køb af et patent på 17 mia. kr. i november.
Tabeller i Statistikbanken om 'Betalingsbalancens løbende poster'