Folketingsvalg torsdag 15. september 2011
Resultater - Københavns Omegns Storkreds
Fintællingsresultat

Stemmeberettigede: 363.143
Deltagelse: 88,09 %

Stemmer
PartiAntalPct.Man-
dater
Kreds-
man-
dater
Tillægs-
man-
dater
A. Socialdemokratiet81.55725,7%44-
B. Radikale Venstre33.99210,7%211
C. Det Konservative Folkeparti21.7636,9%11-
F. SF - Socialistisk Folkeparti27.7678,8%11-
I. Liberal Alliance16.7035,3%1-1
K. Kristendemokraterne1.0860,3%---
O. Dansk Folkeparti40.44412,8%211
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti69.94822,1%33-
Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne23.2217,3%11-
Uden for partierne2470,1%---
I alt gyldige stemmer316.728
Blanke stemmer2.092
Andre ugyldige stemmer1.085
I alt ugyldige stemmer3.177
I alt afgivne stemmer319.905


Folketingsvalg torsdag 15. september 2011

Stemmer
Parti / NavnPersonligeTildelteI alt
Socialdemokratiet
Sophie Hæstorp Andersen3.2192.7585.977
Jeppe Bruus2.7061.9434.649
Morten Bødskov6.0824.22510.307
Kenneth F. Christensen1.9211.5953.516
Martin Empacher7526111.363
Mette Frederiksen21.84714.93636.783
Mogens Lykketoft9.1817.02716.208
Signe Wenneberg1.5731.1812.754
Radikale Venstre
Anders Andersen3569691.325
Marie-Louise Andreassen1.4643.9245.388
Nadeem Farooq2.6236.0458.668
Tina Fischer7241.9962.720
Sofie Carsten Nielsen2.9207.27910.199
Abbas Razvi4521.2451.697
Trine Nebel Schou8232.1092.932
Cheri-Mae M. Williamson2687951.063
Konservative Folkeparti
Sille Beck-Hansen8479121.759
Annette Birch135141276
Charlotte Dyremose1.8811.8753.756
Kurt Juul-Scheelsbeck7106081.318
Naser Khader1.6901.7083.398
Benedikte Kiær5.3445.29710.641
Karsten Skawbo-Jensen110120230
Henrik Sørensen180205385
SF - Socialistisk Folkeparti
Holger K. Nielsen3.3602.5905.950
Bilal Inekci1.3592.0503.409
Pernille Frahm2.7151.9644.679
Thor Möger Pedersen6842.3983.082
Serdal Benli1.1372.3643.501
Morten Normann Jørgensen6691.6162.285
Marie Louise Bistrup6571.4122.069
Arly Eskildsen3652.4272.792
Liberal Alliance
Jakob Benediktson2818461.127
Michele Fejø3371.0081.345
Lars Franyó110332442
Mark Møller Jensen126380506
Poul V. Jensen6812.0572.738
Joachim B. Olsen1.9325.8357.767
Betina Strøm6952.0832.778
Kristendemokraterne
Stig Grenov103177280
Bent Hansen162440
Henrik Due Jensen120187307
Thorkild Meiner-Jensen5378131
Andreas Peters-Lehm203454
Sara Sejergaard99153252
Leif Thyssen81422
Dansk Folkeparti
Kenneth Kristensen Berth1.5343.6025.136
Susanne Damsgaard1.3882.9944.382
Mikkel Dencker1.9623.8185.780
Søren Espersen6.35813.69520.053
Hans Jørgen Heitmann Jensen302545847
Githa Nelander4219191.340
Kristian Niebuhr3527801.132
Gitte Simoni5391.2351.774
Venstre
Gitte Lillelund Bech7.15713.82120.978
Karen Ellemann8.47616.87425.350
Jakob Engel-Schmidt2.2544.2636.517
John Engelhardt9352.1193.054
Claus Gisselmann6041.2281.832
Pernille Solvig Graux9352.2973.232
Karl Erik Høholt Jensen7041.2331.937
Eyvind Vesselbo2.4374.6117.048
Enhedslisten
Frank Aaen4.1332.3876.520
Daniel Skovhus2091.8632.072
Pia Boisen8221.3512.173
Karl J. Kristiansen1192.6212.740
Jeanne Toxværd5371.6052.142
Victoria Ninosca Risbjerg6061.6662.272
Mette Hedegaard9221.9622.884
Peter Mikkelsen3442.0742.418
Christian H. Hansen2470247


Sidst opdateret: 20. januar 2015 kl. 9:42

Danmarks Statistik
Sejrøgade 11
2100 København Ø

Tlf. 39 17 39 17